top of page

Knights Templar of New Jersey

NJ York Rite 2.png

Grand Commandery Officers 2024-2025
Right Eminent Grand Commander

S.K. Harry S. May, III

Elected Officers

Very Eminent Deputy Grand Commander         S.K. Edward Kotwica

Em. Gr. Generalissimo                                        S.K. George Saunders

Em. Gr.  Captain General                                    S.K. Raymond Ortiz II

Em. Gr. Sr. Warden                                              S. K. Robert C. Pittman

Em. Gr. Jr. Warden                                              S.K. Robert J. Crawford 

Em. Gr. Treasurer                                                S.K. Lawrence Craver

Em. Gr. Recorder                                                 S.K. David C. Bruner

 

Grand Trustee  2024 - 2027                           S. K. Eugene E. Fricks, R.E.P.G.C.

Grand Trustee  2023 - 2026                           S. K. Matthew R. Macready, R.E.P.G.C.
Grand Trustee  2022 - 2025                           S. K. Newlin R. Williams, R.E.P.G.C.

Appointed 2024 Officers

Eminent Grand Prelate                                    S.K. Newlin R. Williams, R.E.P.G.C.

Assoc. Eminent Grand Prelate                       S. K. Ryan C. Bailey, Sr.

Assoc. Eminent Grand Prelate                       S. K. Patsy Cuntrera

Eminent Grand Standard Bearer                    S.K. Joseph  A. Dinovi 

Eminent Grand Sword Bearer                         S.K. Steven M. Smereglia

Eminent Grand Warder                                    S.K. Michael J. Ceferatti, III

Eminent Grand Sentinel                                  S.K. Howard J. Stevenson

Eminent Grand Marshal                                  S.K. Donald E. Franks 

Eminent Associate Grand Marshal                S.K. Charles E. Taylor Jr.

Eminent Associate Grand Marshal                S.K. Ernesto Somera

Eminent Grand Drill Master                            S. K. Charles P. Runyan

Eminent Grand Instructor General                 S. K. Daryll J. Slimmer 

Eminent Grand Inspector General                  S.K. John W. Lord 

Eminent Grand Historian                                 S.K. Michael L. Canavan 

Eminent Grand Advisor to the R.E.G.C.         S.K. Douglas R. Policastro R.E.P.G.C. 

Eminent Grand Advisor to the R.E.G.C.         S.K. Robert J. Sheridan R.E.P.G.C. 

Eminent Grand Advisor to the R.E.G.C.         S.K. Mark E.  Megee R.E.P.G.C. 

Eminent Grand Education Officer                   S.K. Lawrence W. Craver

Eminent Grand Quarter Master                       S.K. TBA

Aide de-Camp                                                  S. K. Robert J. Sheridan, R.E.P.G.C.

Aide de-Camp                                                  S. K. Douglas R. Policastro, R.E.P.G.C.

Aide de-Camp                                                  S.K. William M. Krzewick, III, R.E.P.G.C.

Aide de-Camp                                                  S.K. Charles A. Warfield

Zones:

Zone 1 - Hugh de Payens 1, St. John's 9,        DIG - SK Robert Thompson

                Trinity 17, Jerusalem 32                    AIG - TBA

Zone 2 - Helena 3, Corson 15, Sinclair 33,       DIG - S.K.  John W. Lord

                Ocean 34 U.D., Troyes 35 U.D.           AIG - S.K. Charles D. Wolfe, Jr.

Zone 3 - Cyrene.7, Olivet 10,Atlantic 20,          DIG - S.K. Donald J. Loomis

                Crusade 23                                          AIG - S.K. James N. Earle

bottom of page